LNR1J223MSEN
Mfr.Part #
LNR1J223MSEN
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 63V SCREW
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7.1A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Ripple Current @ High Frequency :
8.165A @ 10kHz
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Capacitance :
22000µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
63V
Tan Delta :
0.25
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
120mm
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Leakage Current :
3.53mA
Datasheets
LNR1J223MSEN
LNR 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals