LNR1J104MSEN
Mfr.Part #
LNR1J104MSEN
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Terminal Pitch :
28.6mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Surface Mount :
No
Length :
140mm
Leakage Current :
5mA
Capacitance :
100000µF
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
63.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
20.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
23.92A @ 10kHz
Tan Delta :
0.3
Height Seated (Max) :
5.630 143.00mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Voltage - Rated :
63V
Datasheets
LNR1J104MSEN
LNR 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals