LNR1E474MSEN
Mfr.Part #
LNR1E474MSEN
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW
Binding Post
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
470000μF
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Surface Mount :
No
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Tan Delta :
1.0
Ripple Current @ High Frequency :
35.42A @ 10kHz
Length :
170mm
Ripple Current @ Low Frequency :
30.8A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
31.8mm
Voltage - Rated :
25V
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
5mA
Diameter :
90mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
LNR1E474MSEN
LNR 470000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals