LNR1E333MSE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNR1E333MSE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW
Stock
56
In Stock :
56
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
LNR
Polarization :
Polar
HTS Code :
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Height :
80mm
Published :
2009
Capacitance :
33000μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
6.2A @ 120Hz
Tan Delta :
0.35
Mount :
Chassis Mount
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
7.13A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
2.72mA
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage :
25V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current :
6.2A
Diameter :
35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Datasheets
LNR1E333MSE
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNR1E333MSE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:25V, Number of Terminations:2, LNR1E333MSE pinout, LNR1E333MSE datasheet PDF, LNR1E333MSE amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNR1E333MSE ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNR1E333MSE
LNR 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals