LM4120IM5-4.1
Mfr.Part #
LM4120IM5-4.1
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC VREF SERIES 0.2% SOT23-5
Stock
184
In Stock :
184
Manufacturer :
National Semiconductor
Length :
2.92mm
Quiescent Current :
160μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
5
Max Power Dissipation :
350mW
Nominal Supply Current :
160μA
FIXED
Termination :
SMD/SMT
Reference Type :
Series
Reference Voltage :
4.1V
Noise - 10Hz to 10kHz :
36μVp-p
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
20µVp-p
Number of Functions :
1
Max Output Voltage :
4.096V
Lead Free :
Contains Lead
Max Output Current :
5mA
Pbfree Code :
Base Part Number :
LM4120
JESD-609 Code :
e0
Min Supply Voltage :
14V
Tolerance :
±0.5%
260
Min Input Voltage :
2V
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Dropout Voltage :
180mV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
5
Operating Supply Current :
275μA
Output Voltage :
4.096V
Number of Pins :
Max Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Input :
2V~12V
Min Output Voltage :
4.096V
Supply Voltage :
5.1V
Max Input Voltage :
14V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
LM4120IM5-4.1
National Semiconductor LM4120IM5-4.1
Voltage Reference National Semiconductor LM4120IM5-4.1 Overview
LM4120IM5-4.1 Features
  • High precision voltage reference series
  • Accuracy of 0.2%