LM4120AIM5-2.0-NS
Mfr.Part #
LM4120AIM5-2.0-NS
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Package :
Bulk
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Current - Output :
5 mA
Voltage - Input :
2V ~ 12V
Output Type :
FIXED
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.048V
Reference Type :
Series
Tolerance :
±0.2%
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Noise - 10Hz to 10kHz :
36μVp-p
Product Status :
Active
Series :
Current - Supply :
275μA
Mounting Type :
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
20µVp-p
Datasheets
LM4120AIM5-2.0-NS
National Semiconductor LM4120AIM5-2.0-NS
[Voltage Reference National Semiconductor LM4120AIM5-2.0-NS] Overview
[LM4120AIM5-2.0-NS] Features
  • Precision voltage reference with three-terminal design
  • Manufactured by National Semiconductor for exceptional quality
  • Output voltage: 2.0V
  • Ultra-low temperature coefficient ensures stability over a wide temperature range
  • Low dynamic impedance for minimal voltage variation under varying load conditions
  • Compact SOT-23 package for easy integration into space-constrained applications
  • Operating temperature range: -40°C to 125°C