LLS2Z391MELY
Mfr.Part #
LLS2Z391MELY
Description
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP
Tolerance :
±20%
Diameter :
20mm
Ripple Current :
1.84A
Ripple Current @ High Frequency :
2.76A @ 50kHz
Tan Delta :
0.15
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
2
Voltage - Rated DC :
180V
Capacitance :
390µF
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
790µA
Height :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.84A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LLS2Z391MELY
Nichicon LLS2Z391MELY
LLS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.84A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In