LLS2A182MELA
Mfr.Part #
LLS2A182MELA
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Stock
19
In Stock :
19
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1800µF
Voltage - Rated :
100V
Leakage Current :
1.27mA
Published :
2009
Ripple Current @ Low Frequency :
2.81A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
35mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Pitch :
10mm
Matte Tin (Sn)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.81A
Diameter :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.2315A @ 50kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LLS2A182MELA
Nichicon LLS2A182MELA
LLS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.81A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In