LLS2V391MELB
Mfr.Part #
LLS2V391MELB
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Ripple Current :
2.23A
Diameter :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.1889A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Published :
Tan Delta :
0.15
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.23A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
390µF
Lead Pitch :
10mm
LLS
Voltage - Rated :
350V
HTS Code :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
35mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.1mA
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
LLS2V391MELB
Nichicon LLS2V391MELB
LLS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.23A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In