LLS2E391MELY
Mfr.Part #
LLS2E391MELY
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Published :
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
40mm
Ripple Current :
1.92A
Tan Delta :
0.15
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.88A @ 50kHz
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
390µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.92A @ 120Hz
Leakage Current :
930μA
Diameter :
20mm
Datasheets
LLS2E391MELY
Nichicon LLS2E391MELY
LLS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.92A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In