LLS2C271MELY
Mfr.Part #
LLS2C271MELY
Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP
Tan Delta :
0.15
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.28A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
620μA
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
1.92A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Capacitance :
270μF
Lead Pitch :
10mm
Published :
Diameter :
20mm
Ripple Current :
1.28A
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
HTS Code :
Datasheets
LLS2C271MELY
Nichicon LLS2C271MELY
LLS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.28A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In