LLL1U4R60G435ME22D
Mfr.Part #
LLL1U4R60G435ME22D
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.3UF 4V X5R 0204
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Bypass, Decoupling
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.024Lx0.039W 0.60mmx1.00mm
Voltage - Rated DC :
4V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
HTS Code :
Series :
LLL
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0204 (0510 Metric)
Thickness (Max) :
0.018 0.45mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X5R
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
400μm
Capacitance :
4.3μF
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
yes
Width :
1mm
Height :
0.4mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Length :
0.6mm
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics LLL1U4R60G435ME22D
LLL 4.3μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.039W 0.60mmx1.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)