LLL153C80J104ME01E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLL153C80J104ME01E
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0204
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X6S
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm
Depth :
1mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0204 (0510 Metric)
Capacitance :
0.1μF
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Thickness :
355.6μm
Applications :
Bypass, Decoupling
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X6S
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Series :
LLL
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Height :
300μm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Length :
0.5mm
Voltage :
6.3V
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics LLL153C80J104ME01E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0204 (0510 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:6.3V, LLL153C80J104ME01E pinout, LLL153C80J104ME01E datasheet PDF, LLL153C80J104ME01E amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics LLL153C80J104ME01E ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics LLL153C80J104ME01E
LLL 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.020Lx0.039W 0.50mmx1.00mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)