LLL152D70G105ME01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLL152D70G105ME01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Datasheet
Download
Description
0204 (0510M)/X7T/1.0F /20%/4V LW
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Product :
Reverse Geometry Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Termination :
Standard
Dielectric :
X7T
Temperature Coefficient :
X7T
Package / Case :
0204 (0510 Metric)
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Lead Style :
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Murata
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
Voltage - Rated :
4V
Type :
LW Reversed Low ESL Chip Multilayer Ceramic Capacitor
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Height :
0.2 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
LLL
Class :
Class 2
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Capacitance :
1 µF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
1 mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Brand :
Datasheets
LLL152D70G105ME01D
Murata Electronics LLL152D70G105ME01D
LLL 1 μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X7T 0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0204 (0510 Metric)