LLL185R71C473MA01K
Mfr.Part #
LLL185R71C473MA01K
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0306
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
500μm
Thickness :
500μm
Capacitance :
0.047µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
LLL
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Length :
0.8mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±20%
Applications :
Bypass, Decoupling
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics LLL185R71C473MA01K
LLL 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.031Lx0.063W 0.80mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0306 (0816 Metric)