LKX2W331MESB45
Mfr.Part #
LKX2W331MESB45
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Stock
1
In Stock :
1
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.15607mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.38A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
1.9734A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.38A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height :
45mm
Number of Pins :
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Published :
2012
Terminal Pitch :
10mm
Audio
Test Frequency :
120Hz
Diameter :
30mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Datasheets
LKX2W331MESB45
Nichicon LKX2W331MESB45
LKX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In