LKX2D331MESY35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKX2D331MESY35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
LKX
Capacitance :
330µF
Leakage Current :
0.77071mA
Height :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 50kHz
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Ripple Current :
1.2A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Dissipation Factor :
0.15 %
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
200V
Diameter :
20mm
Termination :
Snap in
Applications :
Audio
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Datasheets
LKX2D331MESY35
Nichicon LKX2D331MESY35
LKX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In