LKX2W271MESC30
Mfr.Part #
LKX2W271MESC30
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
35mm
Ripple Current :
1.23A
Dissipation Factor :
0.2 %
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Height :
30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.7589A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Radial, Can - Snap-In
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.04571mA
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.23A @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
LKX2W271MESC30
Nichicon LKX2W271MESC30
LKX 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.23A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In