LKX2W181MESA40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKX2W181MESA40
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
HTS Code :
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Diameter :
25mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Leakage Current :
0.85381mA
Mounting Type :
Through Hole
Length :
40mm
Tan Delta :
0.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.2441A @ 50kHz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
870mA @ 120Hz
Series :
LKX
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
450V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
870mA
Applications :
Audio
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
LKX2W181MESA40
Nichicon LKX2W181MESA40
LKX 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 870mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In