LKX2E471MESZ45
Mfr.Part #
LKX2E471MESZ45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
LKX
Leakage Current :
1.02835mA
Voltage - Rated DC :
250V
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 50kHz
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
470µF
Termination :
Snap in
HTS Code :
Polarization :
Polar
Length :
45mm
Tan Delta :
0.15
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
22mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Ripple Current :
1.4A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
2000 hours
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Datasheets
LKX2E471MESZ45
Nichicon LKX2E471MESZ45
LKX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In