LKX2E221MESY30
Mfr.Part #
LKX2E221MESY30
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Stock
144
In Stock :
144
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.5A @ 50kHz
Length :
30mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1A @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
2012
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1A
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Diameter :
20mm
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.70356mA
Datasheets
LKX2E221MESY30
Nichicon LKX2E221MESY30
LKX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In