LKX2E152MESC50
Mfr.Part #
LKX2E152MESC50
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current :
2.5A
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.75A @ 50kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Tan Delta :
17 Weeks
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1500μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
1.83712mA
Tolerance :
±20%
Datasheets
LKX2E152MESC50
Nichicon LKX2E152MESC50
LKX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In