LKX2D821MESB35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKX2D821MESB35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
LKX
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Length :
35mm
Applications :
Audio
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.06A @ 50kHz
Capacitance :
820µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Leakage Current :
1.21491mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.04A
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
Diameter :
30mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Snap in
Datasheets
LKX2D821MESB35
Nichicon LKX2D821MESB35
LKX 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In