LKSH2682MESC
Mfr.Part #
LKSH2682MESC
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 71V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05A @ 120Hz
Capacitance :
6800µF
Terminal Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
71V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current :
4.05A
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
LKSH2682MESC
Nichicon LKSH2682MESC
LKS 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In