LKSH2122MESY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKSH2122MESY
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 71V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
17 Weeks
Leakage Current :
0.87567mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.6A
Diameter :
20mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
71V
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Capacitance :
1200μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
LKS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
Audio
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Pins :
2
Datasheets
LKSH2122MESY
Nichicon LKSH2122MESY
LKS 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In