LKSA2822MESB
Mfr.Part #
LKSA2822MESB
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 42V SNAP
Stock
363
In Stock :
363
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Compliant
Leakage Current :
1.76057mA
Ripple Current :
3.2A
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Length :
35mm
Test Frequency :
120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Capacitance :
8200µF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
42V
Datasheets
LKSA2822MESB
Nichicon LKSA2822MESB
LKS 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In