LKSA2272MESZ
Mfr.Part #
LKSA2272MESZ
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 42V SNAP
Stock
177
In Stock :
177
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2700μF
Diameter :
22mm
Ripple Current :
1.7A
17 Weeks
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
42V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LKSA2272MESZ
Nichicon LKSA2272MESZ
LKS 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In