LKSA2562MESA
Mfr.Part #
LKSA2562MESA
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 42V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
42V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
5600µF
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Length :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 120Hz
Mount :
Snap in
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
2.7A
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LKSA2562MESA
Nichicon LKSA2562MESA
LKS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In