LKG2A332MESBAK
Mfr.Part #
LKG2A332MESBAK
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10mm
HTS Code :
Tan Delta :
0.25
Length :
50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.75A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Ripple Current :
3.75A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
1.72mA
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
3300µF
Datasheets
LKG2A332MESBAK
Nichicon LKG2A332MESBAK
LKG 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.75A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In