LKG2A102MESACK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKG2A102MESACK
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Applications :
Audio
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
3.1A
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
940µA
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Gold (Au)
Length :
50mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000µF
Series :
LKG
Mount :
Snap in
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
25mm
Weight :
41.600005g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
LKG2A102MESACK
Nichicon LKG2A102MESACK
LKG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In