LKG2A272MESBAK
Mfr.Part #
LKG2A272MESBAK
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Ripple Current :
3.55A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.25
Leakage Current :
1.55mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.55A @ 120Hz
Capacitance :
2700μF
Datasheets
LKG2A272MESBAK
Nichicon LKG2A272MESBAK
LKG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.55A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In