LKG2A152MESABK
Mfr.Part #
LKG2A152MESABK
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Voltage - Rated DC :
100V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
0.25
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Diameter :
25mm
Leakage Current :
1.16mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1500μF
Ripple Current :
3.2A
Length :
50mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Datasheets
LKG2A152MESABK
Nichicon LKG2A152MESABK
LKG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In