LKG1E562MESYBK
Mfr.Part #
LKG1E562MESYBK
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Tan Delta :
0.3
Diameter :
20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
10mm
Length :
50mm
Leakage Current :
1.12mA
Capacitance :
5600µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.5A
Datasheets
LKG1E562MESYBK
Nichicon LKG1E562MESYBK
LKG 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In