LKG1C682MESCCK
Mfr.Part #
LKG1C682MESCCK
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.25
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.15A @ 120Hz
Ripple Current :
3.15A
Length :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
980μA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Weight :
43.999991g
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
6800µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
35mm
Datasheets
LKG1C682MESCCK
Nichicon LKG1C682MESCCK
LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.15A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In