LGU2P821MELA
Mfr.Part #
LGU2P821MELA
Description
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Stock
100
In Stock :
100
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.1A
Leakage Current :
1.27mA
Published :
2009
Ripple Current @ High Frequency :
3.15A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
220V
Capacitance :
820µF
Height :
50mm
Datasheets
LGU2P821MELA
Nichicon LGU2P821MELA
LGU 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In