LGU2G151MELY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGU2G151MELY
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
150µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tan Delta :
0.15
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
730μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
20mm
Series :
LGU
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
1.1869A @ 50kHz
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
830mA
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
830mA @ 120Hz
Published :
Height :
45mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
LGU2G151MELY
Nichicon LGU2G151MELY
LGU 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 830mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In