LGU2A222MELB
Mfr.Part #
LGU2A222MELB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Stock
192
In Stock :
192
Leakage Current :
1.4mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Published :
2009
Height :
35mm
Diameter :
30mm
Ripple Current :
2.59A
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.9785A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.59A @ 120Hz
Capacitance :
2200µF
No
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Datasheets
LGU2A222MELB
Nichicon LGU2A222MELB
LGU 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.59A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In