LGU2F271MELZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGU2F271MELZ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.15
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.16A
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Leakage Current :
870μA
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Height :
45mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
270μF
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
22mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
1.16A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
315V
Ripple Current @ High Frequency :
1.6588A @ 50kHz
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Series :
LGU
HTS Code :
Datasheets
LGU2F271MELZ
Nichicon LGU2F271MELZ
LGU 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.16A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In