LGU2E471MELZ
Mfr.Part #
LGU2E471MELZ
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Diameter :
22mm
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.65A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.65A
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.475A @ 50kHz
HTS Code :
Leakage Current :
1.02mA
Height :
50mm
Datasheets
LGU2E471MELZ
Nichicon LGU2E471MELZ
LGU 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In