LGU2E471MELA
Mfr.Part #
LGU2E471MELA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Stock
4
In Stock :
4
Height :
40mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
No
Voltage :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.65A @ 120Hz
Leakage Current :
1.02mA
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
250V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.475A @ 50kHz
JESD-609 Code :
e3
Published :
2009
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
1.65A
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
LGU2E471MELA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2E471MELA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, LGU2E471MELA pinout, LGU2E471MELA datasheet PDF, LGU2E471MELA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGU2E471MELA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGU2E471MELA
LGU 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In