LGR2W820MELB25
Mfr.Part #
LGR2W820MELB25
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
450V
Diameter :
30mm
Height :
25mm
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
560mA
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
800.8mA @ 50kHz
Feature :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitance :
82µF
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Test Frequency :
120Hz
Leakage Current :
570μA
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
LGR2W820MELB25
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2W820MELB25 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450V, Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, LGR2W820MELB25 pinout, LGR2W820MELB25 datasheet PDF, LGR2W820MELB25 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2W820MELB25 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGR2W820MELB25
LGR 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In