LGR2G680MELA25
Mfr.Part #
LGR2G680MELA25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Dissipation Factor :
0.15 %
Leakage Current :
490μA
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Capacitance :
68µF
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Height :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
800.8mA @ 50kHz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current :
560mA
Diameter :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
400V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
LGR2G680MELA25
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2G680MELA25 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:400V, Operating Temperature:-25°C~105°C, LGR2G680MELA25 pinout, LGR2G680MELA25 datasheet PDF, LGR2G680MELA25 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2G680MELA25 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGR2G680MELA25
LGR 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In