LGR2G151MELA40
Mfr.Part #
LGR2G151MELA40
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Lead Diameter :
1.5 mm
Height :
40mm
Capacitance :
150µF
Voltage :
400V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1726A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
820mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.15 %
Leakage Current :
730μA
Ripple Current :
820mA
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Test Frequency :
120Hz
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LGR2G151MELA40
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2G151MELA40 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:400V, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~105°C, LGR2G151MELA40 pinout, LGR2G151MELA40 datasheet PDF, LGR2G151MELA40 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2G151MELA40 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGR2G151MELA40
LGR 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 820mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In