LGR2E821MELC40
Mfr.Part #
LGR2E821MELC40
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Stock
182
In Stock :
182
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
35mm
Published :
2009
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
820µF
Leakage Current :
1.35mA
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
2A
Dissipation Factor :
0.15 %
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Snap in
Voltage :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Height :
40mm
Lead Diameter :
800 µm
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
LGR2E821MELC40
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2E821MELC40 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Pins:2, LGR2E821MELC40 pinout, LGR2E821MELC40 datasheet PDF, LGR2E821MELC40 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LGR2E821MELC40 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LGR2E821MELC40
LGR 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In