LEM2520T560J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LEM2520T560J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 75MA 12.1 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
1.8mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Core Material :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
12.1Ohm Max
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
75mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating :
75mA
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Halogen Free :
Halogen Free
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Series :
LE, M Type
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Construction :
Wound Chip
Inductance :
56μH
Type :
Wirewound
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Published :
Datasheets
LEM2520T560J
LEM2520T560J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD