LEM2520T150J
Mfr.Part #
LEM2520T150J
Description
FIXED IND 15UH 140MA 4.4 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
4.4Ohm Max
Inductance :
15μH
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
140mA
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Test Frequency :
2.52MHz
Max DC Current :
140mA
Height :
1.8mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
25 @ 2.52MHz
Datasheets
LEM2520T150J
LEM2520T150J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD