LEM2520T1R2J
Mfr.Part #
LEM2520T1R2J
Description
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.2OHM SMD
Height :
1.8mm
Frequency - Self Resonant :
180MHz
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current Rating :
230mA
Max DC Current :
230mA
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Inductance :
1.2μH
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
7.96MHz
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Case Code (Metric) :
Datasheets
LEM2520T1R2J
LEM2520T1R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD