LEM2520T100J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LEM2520T100J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 155MA 3.5 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Test Frequency :
2.52MHz
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
155mA
Case Code (Imperial) :
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
155mA
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Height :
1.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Inductance :
10μH
Tolerance :
±5%
Construction :
Wound Chip
Halogen Free :
Halogen Free
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Core Material :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
LE, M Type
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm Max
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Published :
Q @ Freq :
25 @ 2.52MHz
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Datasheets
LEM2520T100J
LEM2520T100J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD