LAQ2P151MELZ25
Mfr.Part #
LAQ2P151MELZ25
Description
CAP ALUM 150UF 20% 220V SNAP
Stock
6
In Stock :
6
Diameter :
22mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
540μA
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
220V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
780mA @ 10kHz
Ripple Current :
650mA
Length :
25mm
Terminal Pitch :
10mm
Capacitance :
150µF
Published :
2015
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
650mA @ 120Hz
Datasheets
LAQ2P151MELZ25
Nichicon LAQ2P151MELZ25
LAQ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In