LAQ2G271MELC35
Mfr.Part #
LAQ2G271MELC35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
980μA
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
1.3A
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ROHS3 Compliant
Feature :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.495A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
270μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Datasheets
LAQ2G271MELC35
Nichicon LAQ2G271MELC35
LAQ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In